رسا: ربات اجتماعی آموزش دهنده زبان اشاره به کودکان ناشنوای ایرانی

 


 پژوهشگران: محمد زکی پور، دکتر آزاده شریعتی و امیر کاشانیان

اساتید راهنما: دکتر علی مقداری، دکتر مینو عالمی

استفاده از ربات­های اجتماعی انسان نما در آموزش زبان اشاره به کودکان ناشنوا از جمله پژوهش­های نوین در عرصه رباتیک اجتماعی محسوب می­گردد. زبان اشاره برای کودکان ناشنوا، همچون زبان گفتار برای کودکان شنوا، ضمن اینکه ابزار اصلی ارتباطی آنان با افراد پیرامون خود محسوب می­شود، نقش بسیار به سزایی در شکل­گیری فکری و شناختی آن­ها ایفا می­کند. از این رو آموزش زبان اشاره به این کودکان از سنین ابتدایی کودکی، امری لازم و ضروری می­نماید. تحقیقات نشان داده­اند که به کارگیری ربات اجتماعی در فرآیند آموزش به کودکان می­تواند بازده آموزشی آنان را تا حد زیادی بالا برده و همچنین با توجه به تحقیقات روانشناختی کودک، به عنوان یک بازی در رشد فکری آن­ها مؤثر واقع گردد.

در کنار اهداف کاربردی طراحی و ساخت رباتهای اجتماعی انسان­نما، اهداف پژوهشی نیز در رباتهای تحقیقاتی و دانشگاهی حائز اهمیت میباشند. در سالیان اخیر اقبال وسیع به تحقیقات و پژوهشها در حوزه رباتهای انسان نما را میتوان ناشی از جذابیتهای علمی و مهندسی این حوزه در زمینه هایی نظیر علوم شناختی، تعامل طبیعی، تعامل فیزیکی تمام بدن با محیط اطراف، جابجایی اشیاء و ... دانست. یک پلتفرم انسان­نمای اجتماعی میتواند با توجه به قابلیتهای ارتباطی-حرکتی خود، مدلی مناسب برای انجام پژوهش­ در این زمینه ها محسوب گردد.

ربات رسا یک ربات بالاتنه انسان­نمای اجتماعی آموزشی است که قادر خواهد بود به عنوان دستیار معلم زبان اشاره در کلاس چندین جلسه­ای آموزش زبان اشاره به کودکان ناشنوا و کم­شنوا مورد استفاده قرار گیرد. با توجه به اهداف کاربردی و پژوهشی در طراحی و ساخت این ربات‌ اجتماعی انسان­نما، رسا دارای مشخصات زیر خواهد بود:

  • قابلیت اجرای علامت­های زبان اشاره فارسی با توجه به ساختار سینماتیکی موجود در سر، بازوها و دست­های ربات. این قابلیت مهمترین ویژگی ربات برای تعامل با کودکان ناشنوا و کم­شنوا و استفاده به عنوان دستیار آموزشی زبان اشاره می­باشد.
  • قابلیت تعامل و ارتباط با محیط پیرامون توسط سامانه تشخیص گفتار ربات. بدین ترتیب ربات قادر خواهد بود با دریافت و پردازش یک کلمه، عملیات برنامه ریزی شده را به اجرا درآورد. واضح است که این عملیات توسط بازی­ های طراحی شده در کلاس زبان اشاره مشخص می­گردد.
  • قابلیت تعامل و ارتباط با محیط پیرامون توسط سامانه پردازش تصویر ربات، به این نحو که ربات قادر خواهد بود با دریافت تصویر علامتهای زبان اشاره توسط کاربر (کودک ناشنوا) و پردازش آن و ایجاد فرمان دلخواه (که توسط بازی­های طراحی شده در کلاس زبان اشاره مشخص می­گردد)، نقش خود را به عنوان دستیار آموزشی زبان اشاره ایفا کند.
  • با بهره­گیری از طراحی بهینه بر اساس قیمت، فرآیندهای ساخت مناسب همچون فناوری چاپ سه­ بعدی، و انتخاب بهینه بر اساس قیمت عملگرها و حسگرهای ربات رسا، هزینه ساخت و تهیه در عین حفظ کیفیت و کارآیی آن، کاهش یافته است.
  • با بهره­گیری از فرایندهای ساخت سریع و کم­هزینه (چاپگر سه­بعدی)، سرعت تعمیر و نگهداری ربات افزایش و قیمت آن کاهش‌یافته است. این ویژگی مخصوصاً برای ربات­های اجتماعی که به مدت طولانی در پروژه­های رباتیک اجتماعی همانند پروژه­های آموزشی توسط ربات، مورد استفاده قرار می­گیرند بسیار پراهمیت است.

دعوت به همکاری

شرکت رباتیک اجتماعی آوا و نیما (دکتر ربات)، از همه ی علاقه مندان به فعالیت در زمینه ی رباتیک اجتماعی و شناختی تحت عنوان کارآموز، همکار پاره وقت و همکاری پروژه ای، دعوت به همکاری می نماید.

تماس با ما

  • تلفن: ۳۳۷۱۷۵۹۱-۰۲۱
  • موبایل: ۰۹۱۲۱۴۶۵۶۱۱ (مهندس سلطانی)
  • ایمیل: info@DrRobot.ir
  • نشانی: تهران، پیروزی، خیابان مخبر شمالی، خیابان شهید تاجیک، پلاک ۱۲۸، واحد ۱.
  • کد پستی: ۹۷۳۶۱-۱۷۶۹۸

درباره ما

 

شرکت دانش بنیان رباتیک اجتماعی آوا و نیما (سهامی خاص)

با پشتوانه علمی و تخصصی گروهی از اساتید و فارغ

التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف و دیگر دانشگاه های

برتر کشور، فعالیت خود را در زمینه رباتیک اجتماعی و

شناختی در سال ۱۳۹۴ آغاز نموده است.

 

بالا