به کارگیری ربات های انسان نما در آموزش و توانبخشی کودکان مبتلا به اتیسم در ایران

 


 پژوهشگر: مهندس علیرضا طاهری

اساتید راهنما: دکتر علی مقداری، دکتر مینو عالمی

اتیسم، نوعی اختلال در رشد مغز است که باعث عدم پردازش صحیح اطلاعات، ضعف یا ناتوانی کودک در یادگیری زبان، مشکل در ایجاد ارتباط کلامی و غیر کلامی و درک موقعیت­های اجتماعی می­شود. انتظار می­رود بیش از 30 هزار نفر از جمعیت زیر 19 سال ایرانی مبتلا به اختلالات اتیستیک باشند.

در سال­های اخیر، استفاده از ربات­ها در تشخیص و درمان مبتلایان به اتیسم در دنیا رشد چشمگیری داشته است. هدف از پژوهش حاضر، به­کارگیری عملی دو ربات انسان­نما به عنوان دستیار درمانگر در ارتقای مهارت­های اجتماعی و شناختی کودکان مبتلا به اتیسم به عنوان یکی از اولین گروه­های به کارگیرنده­ی این فن­آوری در ایران است. جهت نیل به این مقصود، سناریوها و بازی­های آموزشی-درمانی متنوعی طراحی گشته است. مداخلات بالینی در حضور ربات­های انسان­نمای تجاری نائو و آلیس (با نام­های ایرانی نیما و مینا)، درمانگر انسانی، اپراتور ربات و والدین کودکان در آزمایشگاه رباتیک اجتماعی و شناختی دانشگاه صنعتی شریف برگزار شده است. مجموعه بازی­های رباتیک تدوین شده در این پژوهش با الگوبرداری از فعالیت­های درمانی ارائه شده توسط مربیان مراکز توانبخشی اتیسم از رویه متداول درمانی ABAطراحی گشته است.

مجموعه سناریوهای تدوین شده در چند قالب بر روی کودکان اتیستیک پیاده سازی شده است: الف) بررسی مقبولیت ربات ها در میان کودکان و بررسی حضور آن­ها در بازی تقلیدهای حرکتی درشت و ریز، ب) مقایسه تاثیر ربات ها بر یک جفت دوقلوی اتیستیک یکی با عملکرد بالا و دیگری با عملکرد پایین پ) اثربخشی استفاده از ربات­ها در افزایش مهارت­های اجتماعی کودکان عملکرد بالا، و ت) بررسی تاثیر ربات در آموزش موسیقی به کودکان اتیستیک با هدف ارتقای مهارت­های اجتماعی و شناختی به آن­ها.

مجموعه نتایج به­دست­آمده حاکی از مقبولیت 80 درصدی ربات­های مینا و نیما در اولین تعامل کودکان اتیستیک با آن ها بوده است. پیشرفت هر دو گروه کودکان عملکرد بالا و پایین در زمینه مهارت­های تقلیدی ریز و توجه اشتراکی علی الخصوص در برنامه آموزش موسیقی از دیگر یافته های این پژوهش بوده است. همچنین ارتقا و ماندگاری مهار­ت­های اجتماعی کودکان عملکرد بالا؛ و کاهش رفتارهای ناسازگارانه و شدت اتیسم در کودک با عملکرد پایین، بخش دیگری از مشاهدات ما از عملکرد کودکان شرکت­کننده بوده است. امید است ماحصل این تلاش­ها، روند درمانی این بیماران را در کشور سریع­تر وکاراتر نموده و هزینه­های تحمیلی بر جامعه کاهش گردد.

دعوت به همکاری

شرکت رباتیک اجتماعی آوا و نیما (دکتر ربات)، از همه ی علاقه مندان به فعالیت در زمینه ی رباتیک اجتماعی و شناختی تحت عنوان کارآموز، همکار پاره وقت و همکاری پروژه ای، دعوت به همکاری می نماید.

تماس با ما

  • تلفن: ۳۳۷۱۷۵۹۱-۰۲۱
  • موبایل: ۰۹۱۲۱۴۶۵۶۱۱ (مهندس سلطانی)
  • ایمیل: info@DrRobot.ir
  • نشانی: تهران، پیروزی، خیابان مخبر شمالی، خیابان شهید تاجیک، پلاک ۱۲۸، واحد ۱.
  • کد پستی: ۹۷۳۶۱-۱۷۶۹۸

درباره ما

 

شرکت دانش بنیان رباتیک اجتماعی آوا و نیما (سهامی خاص)

با پشتوانه علمی و تخصصی گروهی از اساتید و فارغ

التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف و دیگر دانشگاه های

برتر کشور، فعالیت خود را در زمینه رباتیک اجتماعی و

شناختی در سال ۱۳۹۴ آغاز نموده است.

 

بالا