رال: آموزش زبان اول و دوم به کمک ربات انسان نمای نیما (ویژه کودکان)


پژوهشگر: سرکار خانم مریم قاضی سعیدی

اساتید راهنما: دکتر علی مقداری، دکتر مینو عالمی

طرح آموزشی زبان انگلیسی به کمک ربات انسان­نما (RALL) در آزمایشگاه رباتیک اجتماعی و شناختی دانشگاه صنعتی شریف در سال 1392 اجرایی شد و به عنوان روشی نوین در عرصه تدریس زبان دوم به کودکان قرار گرفت که در سازمان ثبت اختراع ایران نیز به ثبت رسیده است.

نتایج حاصل از فعالیت صورت گرفته به اندازه­ای مورد توجه مجامع علمی بوده است که از این پژوهش 4 مقاله ارائه گردیده و در کنفرانس­ها و مجلات معتبر، منتشر شده است.

پيش بيني مي شود که به­زودي ربات هاي ساخته شده انسان نما و يا حيوان نما، به عنوان دستيار و ابزاري جالب براي آموزش و يادگيري زبان اول و دوم در مدارس،  توجه بسياري را در سرتاسر جهان به خود جلب کنند. با افزايش تعداد رايانه ها و تلفن هاي همراه، آموزش زبان به کمک رايانه، کال (CALL) و آموزش زبان به کمک تلفن همراه، مال (MALL)، در تئوري هاي آموزش زبان دوم در دهه­هاي اخير به شدت مورد توجه قرار گرفته است. با اين حال به کارگيري ربات­ها براي پشتيباني از آموزش و يادگيري زبان، قطعا موجب پيشرفت روش هاي سنتي خواهد شد. ربات ها علاوه بر ويژگي هاي ابزاري-ارتباطي در کال و مال، با استفاده از سنسورهاي مختلف توانايي حرکت به صورت خودکار، تشخيص ديداري و شنيداري و تعاملات فيزيکي و محيطي را نيز دارند. ويژگي برجسته‌ي ربات‌ها که در حوزه‌ي آموزش و درمان هم اهميت زيادي دارد، تکرارپذيري و انعطاف‌پذيري بالاي آن‌ها و انجام اعمال گوناگون و تکراري بدون گله و شکايت است. مهمترین نتایج بدست آمده از پژوهش صورت گرفته در آزمایشگاه رباتیک اجتماعی واقع در قطب طراحی، رباتیک و اتوماسیون دانشگاه صنعتی شریف نسبت به اجرای این دوره در مدارس تهران، افزايش سرعت آموزش و ماندگاري بيشتر مطالب درسی در ذهن دانش‌آموزان بوده است.

 

 

دعوت به همکاری

شرکت رباتیک اجتماعی آوا و نیما (دکتر ربات)، از همه ی علاقه مندان به فعالیت در زمینه ی رباتیک اجتماعی و شناختی تحت عنوان کارآموز، همکار پاره وقت و همکاری پروژه ای، دعوت به همکاری می نماید.

تماس با ما

  • تلفن: ۳۳۷۱۷۵۹۱-۰۲۱
  • موبایل: ۰۹۱۲۱۴۶۵۶۱۱ (مهندس سلطانی)
  • ایمیل: info@DrRobot.ir
  • نشانی: تهران، پیروزی، خیابان مخبر شمالی، خیابان شهید تاجیک، پلاک ۱۲۸، واحد ۱.
  • کد پستی: ۹۷۳۶۱-۱۷۶۹۸

درباره ما

 

شرکت دانش بنیان رباتیک اجتماعی آوا و نیما (سهامی خاص)

با پشتوانه علمی و تخصصی گروهی از اساتید و فارغ

التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف و دیگر دانشگاه های

برتر کشور، فعالیت خود را در زمینه رباتیک اجتماعی و

شناختی در سال ۱۳۹۴ آغاز نموده است.

 

بالا