اخبار

ربات مانکن ایرانی توسط محققان دانشگاه صنعتی شریف طراحی و ساخته شد

شرکت دانش بنیان 'رباتیک اجتماعی آوا و نیما (دکتر ربات)' متشکل از جمعی از اعضای هیات علمی و دانش آموختگان صنعتی شریف زیر نظر قطب علمی طراحی، رباتیک و اتوماسیون این دانشگاه به مدیریت دکتر علی مقداری فعالیت هایی را در حوزه رباتیک اجتماعی آغاز کرده اند.
این شرکت دانش بنیان به تازگی مانکنی را طراحی کرده اند که قادر است اندام های بالاتنه ی خود را به حرکت درآورد. این طرح که تحت حمایت دفتر تجاری سازی دانشگاه شریف تعریف شده، یک ربات انسان نما با نام 'روما' است که توانایی حرکت مفاصل گردن، شانه و آرنج را در شبیه ترین حالت به انسان خواهد داشت.
همچنین چرخش 360 درجه ای کل بدن مانکن این قابلیت را ایجاد می کند تا لباسی که بر تن دارد از تمامی زوایا دیده شود.
از دیگر مزایا و قابلیت های این ربات ملی مانکن می توان به طراحی جذاب و متفاوت، قابلیت های حرکتی، حرکت مفاصل گردن، شانه و آرنج در شبیه ترین حالت به انسان، چرخش 360 درجه ای کل بدن، کنترل حرکات و برنامه ریزی توسط اپ اندروید، قابلیت برنامه ریزی سناریوهای حرکتی متفاوت و قابل اجرا به صورت متناوب، قابلیت برنامه ریزی حالات بدنی متفاوت در فواصل زمانی مشخص، قابلیت های هوش مصنوعی، شناسایی مشتری و چرخش به سمت آن، تعامل حرکتی با مشتری و قابلیت پخش پیام صوتی (خوشامدگویی و ارائه مشخصات لباس) اشاره کرد.
'روما' به عنوان اولین مانکن رباتیک در ایران، این پتانسیل را دارد تا به عنوان یک محصول دانش بنیان، جایگزین مانکن های وارداتی شود و علاوه بر جذاب کردن ویترین مغازه ها، نقطه آغازی برای بکارگیری علم رباتیک در جامعه باشد.

غوغای ربات‌های اجتماعی در سی‌ای‌اس 2017

نمایشگاه سی‌ای‌اس(CES) هر سال محلی برای معرفی آخرین فناوری‌های نوین محصولات تجاری فناورانه در حوزه‌های گوناگون بویژه در دنیای ربات‌هاست.

امسال در اتفاقی جالب، بیشترین تعداد ربات‌های به نمایش درآمده در این نمایشگاه را ربات‌های اجتماعی تشکیل داده بود.

ربات‌های اجتماعی، گونه‌ای از ربات‌هاست که برای تعامل نزدیک و کار در محیط و همراه انسان‌ها طراحی می‌شود. این گونه ربات‌ها به طور معمول دارای چهره‌ای جذاب و با قابلیت نمایش حالت‌های مختلف در صورتشان است. چهره آنها اغلب به شکل انسان نیست، بلکه معمولا روی یک نمایشگر خاص یک صورتک یا لبخند و چشمانی دیجیتال خودنمایی می‌کند.

دارا بودن سیستم پردازش تصویر و صدا، بلندگویی برای پخش صدا، میکروفنی برای تعامل با انسان‌ها و دوربینی برای ثبت تصاویر از ویژگی‌های این گونه ربات‌ها است. این ربات‌ها با استفاده از مکانیزم‌های حرکتی مختلفی در محیط یک خانه، شرکت و نمایشگاه حرکت می‌کند. معمولا دارای قدی حدود 5/1 متر و روی چرخ در حال حرکت است. با استفاده از الگوریتم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی از این ربات‌ها در امور مختلف مانند پاسخگویی به مراجعه‌کنندگان یک شرکت، حمل پاکت‌های نامه و وسایل در میان اتاق‌های یک شرکت، معرفی محصولات در نمایشگاه‌ها، راهنمایی مخاطبان در بیمارستان‌ها، فرودگاه‌ها و ایستگاه‌های مترو استفاده می‌شود.هرچه این ربات‌ها زیباتر و دارای صورتک دیجیتال با قابلیت تعامل با مخاطب باشد جذابیت بیشتری دارد و معمولا این گونه ربات‌ها دارای بانک واژگانی مشخصی است که روز‌به‌روز در حال قوی‌تر شدن است. آنها با استفاده از الگوریتم‌های پردازش متن و صدا، قابلیت فهم و پاسخگویی با جمله‌های مناسب را دارد.

تعداد قابل توجهی از شرکت‌ها در نمایشگاه سی‌ای‌اس امسال که نمایشگاهی برای فناوری‌های آینده است از نمونه‌های مختلف این ربات‌ها برای کار در منزل تا کار در نمایشگاه‌های مختلف رونمایی کردند. از مدل‌هایی با قد بسیار کوتاه و شبیه یک ساعت سخنگو تا ربات‌هایی با صورتک دیجیتال و قابلیت حرکت در محیط اطراف، به گونه‌ای که می‌توان گفت امسال این نمایشگاه در دست ربات‌های اجتماعی بود؛ ربات‌هایی که امسال و سال آینده راهی بازار خواهند شد و فناوری رباتیک را نزدیک‌تر از گذشته وارد زندگی روزانه ما می‌کنند. آیا برای یک تغییر بزرگ در سبک زندگی آماده هستیم؟ چقدر می‌شود به این همکاران نوین اعتماد کرد؟

آغاز به کار هفدهمین نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری

هفدهمین نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری روز چهارشنبه 24 آذر ماه سال جاری در محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی، دانشگاه صنعتی شریف در هفدهمین نمایشگاه پژوهش و فناوری با غرفه ای به مساحت 160 متر مربع حضور یافته است.
بر اساس این گزارش؛ دانشگاه صنعتی شریف در این نمایشگاه 4 محصول دانش بنیان خود را از میان 40 طرح منتخب برای عموم علاقه مندان به نمایش گذاشته است.
رباتیک اجتماعی و شناختی،پرنده بدون سرنشین اثر کواندا،دستگاه تخلل و تراوایی و دستگاه آشام در دما و فشاربالا از جمله 40 محصول دانش بنیانی است که در هفدهمین نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری در غرفه دانشگاه شریف به نمایش گذاشته شده است.

لازم به ذکر است؛ در اولین روز برگزاری نمایشگاه دکتر فرهادی وزیر علوم، تحقیقات  و فناوری از نمایشگاه بازدید کردند .

گفتنی است؛ وزیر علوم پس از برنامه رسمی افتتاحیه نمایشگاه از طرح های برگزیده در نمایشگاه بازدید و طرحهای منتخب دانشگاه صنعتی شریف از جمله؛ طرح ربات اجتماعی اموزش دهنده زبان اشاره به کودکان ناشنوا و همچنین طرح فناوری جداسازی لرزه ای شریف توسط وزیر علوم رونمایی کرد.
خاطر نشان می شود؛ هفدهمین نمایشگاه هفته پژوهش و فناوری تا روز یکشنبه 28 اذر ماه سال جاری در محل نمایشگاهای بین المللی تهران پذیرای علاقه مندان خواهد بود.

دعوت به همکاری

شرکت رباتیک اجتماعی آوا و نیما (دکتر ربات)، از همه ی علاقه مندان به فعالیت در زمینه ی رباتیک اجتماعی و شناختی تحت عنوان کارآموز، همکار پاره وقت و همکاری پروژه ای، دعوت به همکاری می نماید.

تماس با ما

  • تلفن: ۳۳۷۱۷۵۹۱-۰۲۱
  • موبایل: ۰۹۱۲۱۴۶۵۶۱۱ (مهندس سلطانی)
  • ایمیل: info@DrRobot.ir
  • نشانی: تهران، پیروزی، خیابان مخبر شمالی، خیابان شهید تاجیک، پلاک ۱۲۸، واحد ۱.
  • کد پستی: ۹۷۳۶۱-۱۷۶۹۸

درباره ما

 

شرکت دانش بنیان رباتیک اجتماعی آوا و نیما (سهامی خاص)

با پشتوانه علمی و تخصصی گروهی از اساتید و فارغ

التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف و دیگر دانشگاه های

برتر کشور، فعالیت خود را در زمینه رباتیک اجتماعی و

شناختی در سال ۱۳۹۴ آغاز نموده است.

 

بالا